Revitalizace pivovárky

Toto fórum je určeno k diskusi k projektu revitalizace pivovárky a dalších městských parků.

Revitalizace pivovárky

Příspěvekod Moderator » stř 20. úno 2013 14:40:24

Jak byste si představovali prostor kolem městského potoku "Pivovárka"? Chcete ho využívat? Chtěli byste na Pivovárku chodit za sportem, s rodinou na vycházku? Chcete zde inline dráhu, cestu pro chodce a kočárky nebo malou cestičku pro pěší. Uvítali byste větší prořez stromů nebo chcete více zeleně? Chcete zde veřejné osvětlení, lavičky, herní prvky? Nebo něco jiného?
Uživatelský avatar
Moderator
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 07. úno 2013 12:50:45

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod adam » úte 26. úno 2013 16:23:36

Bylo by skvělé, kdyby se podařila inline dráha. Něco takového tady hodně chybí. Děkuji.
adam
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 26. úno 2013 16:22:04

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 03. bře 2013 12:37:19

In-line dráhu na Pivovárce - proč ne. Ale než se vezme tužka a začne plánovat, je třeba zvážit několik problémů, které Pivovárka přináší.
Především Pivovárka je nivní louka, která má i funkci suchého poldru - tedy při přívalových povodních má snižit přívalovou špičku povodně. A tak před vysokou přívalovou vlnou ochránit další obce na Bojovském potoce pod Mníškem.
Proto při zhotovení takové dráhy je třeba počítat s tím, že povodeň dráhu může i poškodit. Musíte tedy počítat, že ke stavbě a veškerým aktivitám se bude vyslovovat správce povodí.
Za další, aby louka plnila svoji retenční schopnost, dráhy by měla být zhotovena tak, aby nebyl narušen vodní režim v půdě louky. Tedy voda mohla do louky od potoka prosakovat tam i zpět a natékat bez velkých překážek . To může negativně ovlivnit i zhutnění podloží dráhy.
Louka je cenná i z hlediska složení lučního porotu. Proto při stavbě dráhy by neměla být rozježděna stavební technikou. Koleje a zhutnění louky také mohou změnit vodní režim v louce a tím snížit její akumuační schopnost zdržovat vodu.
Nezadbatelné je i ekonomický přínost takové dráhy. Náklady na ni budou v rovině několika miliónů Kč (okruh je cca 1 km a podloží je nivní, tedy mokrá louka). A otázkou tedy je, jak bude využívána, zda tam bude jen několik desítek či stovek lidí. Na dráhu třeba seženete 80% dotací z EU a kraje, ale musí se také počítat s následnou údržbou na desetiletí. A zkušenosti z mnohých obcí a měst jsou dost negativní - některé obce nemají prostředky na udržení velkolepých staveb financovaných z EU
Je třeba si také položit otázku priority takové dráhy. Zda není pro město zajímavější kvalitní chodník, čištění vod, víceúčelové sportovní zázemí apod. Prostě musíte počítat s tím, že veřejnost se bude ptát, co město potřebuje víc, zda dráhu, či něco jiného. Bez pardonu - leckdo by raději kulturák, jiní rozšířenou základní školu, další mateřské školy - a finance jsou jen jedny. A lidem také schází nějaké slušné koupání. A když se podíváme na náš městský úřad - nic moc.
S tím se nabízí otázka, zda inline bruslení není víc městský rekreační sport pro bohatší města. Tedy tam, kde je hodně zpevněných ploch a hodně lidí. Zda v obci jako je Mníšek není lepší se zaměřit na takové aktivity, které využijí přírodní okolí Mníšku, jako jsou různé pohybové aktivity v přírodě apod. A svým způsobem využít jisté výjimečnosti tohoto místa a na ni přilákat i aktivní rekreační zájemce z jiných regionů a nekopírovat ve všem městské rekreační aktivity
Nicméně - zkuste si vyjednat na naší radnici, zda by pro vás bruslaře nevyhradila část ulice od sběrného dvora k podchodu pod Strakonickou a potom až ke garážím. Je to málo fregventovaná ulice s asfaltovým povrchem. Sice trochu do kopečka, ale je to prakticky možné řešení. Bylo to podáno i v připomínkách k územnímu plánu. Jen je potřeba, aby se někdo toho ujal a začal vyjednávat. V některých městech to tak řeší -část ulice vyhradí bruslařům, zbytek pro chodce, autům udělají jednosměrný provoz a tak nějak při dobré vůli se všichni srovnají. A když se tato ulice nepovede, svět se tím nezhroutí.
No a není přeci problém se zastupiteli hledat řešení kde dráhu udělat, zjistit průzkum zájmu apod. Prostě - nemusíme chodit jen s nataženou rukou - udělejte!. Leckdy je třeba říci, "my se pokusíme trochu pomoci". Ono to v mnohých městech takto funguje. Program je znám jako Místní agenda 21 nebo Program obnovy vesnice apod. Pro mladé lidi jsou i vypisovány granty na realizaci jejich snů. Naposledy jsme viděl takový program u Nadace VIA

Pavel Jeřábek
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 03. bře 2013 13:42:37

K tomu aby se Pivovárce trochu rozproudila diskuse, napíši několik informací o kterých vím.
Na Pivovárku vím o třech návrzích.

Jeden pochází z roku 2005, kdy jsme zkoušeli u jedné nadace získat nějaké finanční prostředky na realizaci záměr u rovině : louku zachovat co nejvíce jako rozkvetlou louku - tj: 2.3x ročně kosit, spásat s tím, že kosení by probíhalo po etapách, aby na pokosené ploše mohly být provozovány různé aktivity. Pokud by se pohyb lidí na louce třeba po 14 dnech posouval, louka by se neničila (záleží na intenzitě a velikosti plochy). Dál tam měl být kout pro rodiny s malými dětmi (altán, pro posezení rodičů, jednoduché prvky pro hraní dětí - ale nemělo to být dětské hřiště) a další kout pro přírodní tělocvičnu (opět jednoduché prvky pro protažení těla, okruh pro běh apod.), nějaký kout pro jízdy na kolech, pro veřejné ohniště. Na posečených plochách možnost míčových a dalších pohybových her - jednoduché, nic pevného - branky jde udělat i z bundy či školního batohu - pamětníci potvrdí. Také nějaké tůně, likvidace náletových dřevin v ploše louky a omezení plochy devětsilu, který louku silně degraduje. Prostě snažit se aby louka zůstala loukou, velkým prostorem před zámkem s tím, že aktivity by byly víc na okrajích, aby pohled na louku netříštily. Neřešili jsem břehový porost a sociální zázemí - nadace mohla poskytnou cca 180, respektive 250 tisíc kč. Zkoušeli jsem ještě několikrát, ale naráželi jsme na výjimečnost louky, na kterou programy nadací nepamatují. Pivovárku jsme chtěli řešit jako přírodní louku, ale ta leží v intravilánu obce. A programy jsou buď louka mimo obec a nebo park v obci.

Projekt od lidí Za lepší Mníšek neznám do podrobna, ale byl v rozšíření parkoviště u Pražské ulice víc do louky, rozšíření cesty která přes louku prochází, vyčištění od náletů s tím, že byna cestu a její okolí a na Pivovárku se přesunuly atrakce poutí. O tom jsem taky uvažovali v našem projektu, jen je otázkou jak vyřežit, aby se atrakce a auta na louce nezabořily a tím ji nezničily.

V minulém volebním období byl zpracován další projekt. A to podél hrany parkoviště u Pražské ulice objekt s restaurací, sociálním zařízením, půjčovnou sportovního nářadí a vybavení. Dále minigolf, koupaliště na principu přirodního rybníka, kde čištění vody je řešeno vodní vegetací, lanové centrum, dětské hřiště, inline dráha a zbytek jako anglický park (cca 0,5 -1 ha z celkového plochy louky. Tento projekt tenkrát rozšířená Rada města odmítla.
V současné době má město podaná grant k Státnímu fondu životního prostředí, který je zaměřen k odkácené předevší části akátů a topolů a nebezpečných stromů z biokoridoru (stromů mezi potokem a cestou) okolo Bojovského potoka. A dle podmínek programu tam byla stanovena poměrně rozsáhlá náhradní výsadba, především keřových vrb (dále svídy, šípky, stromové vrby, javory - dřeviny které jsou k místu původní, žadné exkluzivní).

Jak a co bude s tímto projektem zatím nevím. Právě pro rozsáhlou náhradní výsadbu stanovenou Rozhodnutím (zřejmě podmínka programu) jsme dávali odvolání k Rozhodnutí ... ke krajskému úřadu. Kraj bude muset při místním šetření posoudit, zda bude pro břehový porost okolo potoka vhodnější varianta podaného projektu. A to velká náhradní výsadba dřevin - především křovin. A nebo naše, aby náhradní výsadba výrazně omezila a uvolněné plochy po akátech a dalších pokácených dřeviných (je to víc probírka porostu, která uvolní cílové dřeviny) především využily na založení bylinných porostů pod stromy co tam zůstanou a kde budou větší volné plochy, tak na založení "paloučků" až k břehu potoka.
Proč jsme dali toto odvolání je opět složitější. Ale více méně na základě doporučení lidí co se vyznají v legislativě. Pokud by Rozhodnutí bylo platné, velmi obtížně by se potom náhradní výsadba rušila, protože nevíc by byla součástí dotace. A kdo neví, co dovedou keřové vrby za několik let mohu ho vzít na nějaklé louky které v Praze ošetřuji a kde poměrně obtížně zamezujeme šíření těchto vrb do luk.

Myslím si, že je na techto stránkách hodně velký prostor právě pro širokou veřejnost, abychy si zde řekla co s Pivovárkou.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod keyr » ned 15. zář 2013 17:18:54

Můj názor na Pivovárku je vcelku jednoduchý, podél potoka široká cesta s osvětlením, která může v budoucnu "oběhnout" celou Pivovárku, po okraji cesty možnost postavit stánky pro různé příležitosti, na samostatné vypínání postavit přípojné body pro elektriku, velkou louku vhodně zmeliorovat a zpevnit tak, aby zůstala loukou - travnatou plochou, ale mohla být do budoucna využívána pro poutě, cirkus, čarodějnice atp., protože předzámčí to jednou nemusí umožňovat, louka by částečně měla ze strany od parkoviště umožnit pro tyto akce parkování osobních automobilů, ostatní plochy vhodně osázet, ale tak, aby se nevytvořila krytá místa, ve kterých se bude pít alkohol nebo fetovat. Celá tato zona by měla být místem pro scházení se při různých příležitostech, měla by to být zona klidu a odpočinku, ale s velkým důrazem na bezpečnost a pořádek.
Vzhledem k tomu, že je Pivovárka též v záplavovém území, žádné stavby, elektriku na zvláštní odpojovač, jediné, co by přicházelo v úvahu jsou případně veřejná WC.
Tento můj názor je pouze koncepční, o případném konkrétním provedení se bude jistě dlouho diskutovat. Rád bych ale docílil jedné věci, a to té, aby dohodlo a někam napsalo, jak to tam bude vypadat z hlediska té koncepce a potom činit postupné kroky k tomu, aby byl výsledek. Nemělo by se stát, že se tam bez té koncepce něco bezhlavě udělá nebo nasází a pak se to bude likvidovat.
Co si myslím zcela určitě, že by tam neměly být aktivity třeba jako golfové hřiště atp., měl by tam zůstat přírodní ráz. Pakliže se na něčem takovém město shodne, nechal bych to nakreslit a postupně se může začít tvořit, o jiné další takové vhodné ploše na akce výše popsané moc nevím, z mého pohledu je Pivovárka k takovéto koncepci přímo předurčena.
Tak pa, Keyř.
keyr
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 02. bře 2013 8:39:20

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 15. zář 2013 21:42:09

Až najdu náš projekt z roku 2005, tak vám ho přepošlu. Ten byl zpracován, když vedle byla ještě cukrárna Meruňka, takže dost aktivit bylo nasměřováno do prostoru od Skalecké na louku. Aktivity jednoduché - prostor pro rodiny s menšími dětmi, tělocvična v přírodě pro starší populaci a upravit režim sečení louky tak, aby si lidi mohli na louce zahrát nějako kolektivní sporty, ale trvale by nezatěžovali jednu plochu louky.
Takže ve své podstatě se na využití louky shodneme, ale docela bych se bránil nějakému výraznému osvětlení a to s ohledem na hmyz a i stromy. Málo kdo ví, že světlo z veřejných osvětlení v noci (také "světelný smog") stromy poškozuje a celkem spolehlivě ruší i životní rytmus četných organismů. Ale to zas na druhou stranu může být inspirace k hledání k přírodě šetrného osvětlení jen cest apod.
Meliorace to bude těžké, louka jako niva bude zřejmě ze zákona významným krajinným prvkem. Ale je to na hranici - záleží na výkladu. Takže k zásahům do louky se bude vyjadřovat několik dalších institucí. I tento fakt je potvrzen krajským úřadem, že projekt nebyl předložen k vyjádření (a nebo schází v dokumentaci) vyšším orgánům ochrany přírody a krajiny. Ale existují různá technická opatření, které aniž by narušila povrch půdy, výrazně negativně ovlivnila luční porost, plochu zpevní i pro lehká auta. Jak píšete, aby se mohla část louky čas od času využít pro nějaké společenské akce. Ne na dlouhodobé akce. Dřív byla louka meliorována jen povrchovými strouhami a myslím, že obnovení těchto struh by v základu louce jen prospělo.
Co je v této chvíli podstatné, krajský úřad potvrdil naše odvolání k rozhodnutí ke kácení (projekt města na obnovu parků v Mníšku). Včera mi stanovisko krajského úřadu přišlo, takže je to pro mne čerstvá novinka. Vedle nějakých "úředních pochybení" potvrdil i to co jsme namítali, že náhradní výsadba podle zpracovaného projektu je nadměrná, že poškodí území atd., a že lze skutečně náhradní výsadbu provést na jiném pozemku a ne vše na Pivovárce.
Přestože očekávám z radnice negativní ohlas na naše odvolání, tak s klidným svědomím zde napíši, že krajský úřad zrušením rozhodnutí zejména pro oblast náhradní výsadby, Mníšku ušetřil pro následná desetiletí nemalé finanční prostředky, které by město muselo vynakládat za pravidelnou roční péče o tyto výsadby. Tyto náklady by město muselo hradit za po celou existenci této nové výsadby - tedy i desetiletí, než by se vše znovu vykácelo.
Dnes jsem také v TV slyšel, že ministerstvo zemědělství bude více prosazovat vznik dobrých protipovodňových opatření v krajině, obnovu suchých poldrů, podporovat louky kde bude možný rozliv vody do krajiny atd. Něco podobného jsem posílal jako připomínku k návrhu zadání nového územního plánu Tak jsem zvědav jak bude připomínka vzata na zřetel. Rozliv vody při povodních na Pivovárku tedy bude další záležitost, kterou budeme v Mníšku zvážit, pokud budeme hledat jak Pivovárku využívat. Zatím, co jsem při nedávných povodních viděl, na louku se voda rozlévá minimálně. Ale o tom jsem už mluvil při posledním zasedání zastupitelů.
Smutné ale je, že lidi se o své okolí nezajímají. V diskusi si tu píšeme sami, a lidi mlčí. Nejen k Pivovárce, ale i třeba k parkování na Starém sídlišti apod. Nevím jestli je to nezájem o své okolí a nebo pocit, že stejně na jejich názor město nepřihlíží. To druhé je dle mne horší, než běžná lhostejnost.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod keyr » ned 15. zář 2013 22:00:24

Ve svém příspěvku jsem psal o koncepci, pokud se na té shodneme, přijdou na pořad dne podrobnosti či konkrétnosti, to bude běh na delší trať, nejprve je ale potřeba ta koncepce. Pokud veřejnost nebude mít zájem, vznikne to vše mezi pár zainteresovanými, bude záležet na tom, kdo na radnici zrovna v té době bude, věřím ale, že zdravý rozum zvítězí, to je vše, Keyř.
keyr
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 02. bře 2013 8:39:20

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 12. led 2014 18:18:52

Z aktuálně slova starosty:
O revitalizaci Pivovárky"
"Projekt se dlouho připravoval a já doufám, že nikdo tento projekt nezhatí."
Budeme se těšit na to, co veřejnosti předložíte. Pokud to bude jako projekt s rekonstrukcí břehového porostu Bojovského potoka v úseku na Pivovárce, tak to bude bude zajímavé, co na to veřejnost řekne.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod chura » úte 21. led 2014 13:21:45

Jsem pro revitalizaci pivovárky, pokud zůstane zachován přírodní ráz, minimum staveb a zpevněných ploch a především zůstane dostatečně velký prostor kolem Bojovského potoka nedotčený a zachován jako biokoridor. Představuji si udržované louky pro hru a odpočinek, stromy, parková úprava, prolézačky apod.

Inline dráhu nepovažuji za vhodnou, protože ji nelze vhodně propojit na další trasy. Terén v Mníšku a okolí tomuto sportu příliš nepřeje. Kvůli izolované smyčce si nikdo nové inliny nepořídí a nadšence brzy omrzí. Zaměřil bych se spíš na cyklistiku.
chura
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 28. bře 2013 14:57:38

Re: Revitalizace pivovárky

Příspěvekod txo » pát 06. čer 2014 8:06:32

pripájam sa k názoru id chura
txo
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. kvě 2014 20:58:30


Zpět na Revitalizace pivovárky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron