Podomní prodej. ANO nebo NE?

Podněty a návrhy občanů

Podomní prodej. ANO nebo NE?

Příspěvekod Moderator » sob 13. dub 2013 18:49:44

Téma zařazujeme na základě podnětů jednoho z diskutujících. Jaké máte zkušenosti s podomním prodejem, s prodejci a "kvalitou" jejich služeb a zboží?
Moderator

Re: Podomní prodej. ANO nebo NE?

Příspěvekod adam » pon 15. dub 2013 12:26:55

Dobrý den,

děkuji panu Navrátilovi za vytvoření tohoto tématu. Chtěl bych se zeptat, jaké pravomoci má město ohledně regulace podomního obchodu a jestli je v zájmu jeho občanů, aby město tyto pravomoci využilo.

Osobně se mi agenti zvonící na můj zvonek vůbec nezamlouvají, a to hned z několika důvodů. Narušují mé soukromí, když je pak osobně nevyprovodím, nemám jistotu, že nebude mít někdo ze sousedů vykradený sklep, jsou arogantní a vlezlí a nemívám náladu se s někým hádat o tom, že vstoupil do soukromého objektu, ve kterém nemá co dělat.

Seriózní produkty a služby není podle mně nutné nabízet touto cestou. Nemívám náladu na falešné průpovídky, záminky a lži od těchto obchodníků. Často lžou o tom, co jsou vlastně zač. Různí překupníci elektřiny se například vydávají za pracovníky ČEZ, aby jim lidé pod touto záminkou ukázali vyúčtování za elektřinu a oni jim tam zvýraznili, jak můžou "ušetřit". Nebudu tady rozvádět do podrobna, jak složité a obtěžující bývá z těchto mezi dveřmi uzavřených smluv se pak vyvázat. V našem domě si umíme zařídit vše, co potřebujeme a hlavně ve chvíli, kdy to potřebujeme.

Dočetl jsem se, že v několika jiných městech už byl vyhláškou podomní prodej zakázán. Podle mně jen málokomu tyto nezvané návštěvy mohou přinést prospěch a užitek. Myslím, že by se nám tu s vyhláškou o zákazu podomního prodeje žilo lépe. Co vy na to?

Přeji všem hezké jarní dny.

Adam
adam

Příspěvekod Mošna » úte 14. kvě 2013 23:41:52

Naprosto souhlasím s "Adamem".
Bohužel funguje nepřímá úměra, že čím méně mají lidé peněz, tím větší aktivitu vykazují ti, co se penězi zabývají. Tudíž v dnešní době je patrná velmi zvýšená aktivita "kravaťáků", tedy většinou mladých lidí, kteří v obleku a kravatě obcházejí domácnosti a lákají z nich další peníze na "skvělé finanční produkty" či změnu dodavatele čehokoli. Realitní agenti už také číhají všude a jejich reklamami je republika zaplavena. Většina lidí si neuvědomuje, že všechno se musí platit. A pokud je ta "skvělá" nabídka či služba zadarmo, platí ji někdo jiný. Tedy ne že je produkt nejlepší a proto je zdarma nabízen, ale někdo zaplatil prodejci, aby produkt zákazníkovi vnutil. A pak samozřejmě vydělá na produktu nejen na zaplacení prodejce, ale i pro sebe. O psychologii prodeje se toho napsalo již mnoho a věřte temu, že je to pravda. Když na staršího slušného člověka nastoupí jeden, nebo dva zkušení (školení) prodejci, nemá šanci a nakonec jim podepíše všechno.
Zákaz podomního prodeje není nic nového (i já mám jednu takovou prvorepublikovou ceduli po dědovi schovanou) a já jsem plně pro pro jeho vyhlášení po vzoru jiných měst. Nemůžeme zakazovat prodej samotný, ale můžeme je (většinou finančně poradenské firmy) donutit, aby si zřidili ve městě pevnou kancelář a lákali lidi k sobě třeba letáky, plakáty, inzeráty. Pak už kdo k nim vleze je jeho volba.

PS. Asi je z textu patrná má averze vůči těmto lidem. Bohužel mám s nimi velmi špatné zkušenosti osobně i přeneseně přes mé rodiče. Lhaní, mystifikace, zapírání své identity a společnosti, kterou zastupují, lhaní o produktech (co je malým písmem, o tom se nemluví.....) a podobně. Prostě už ne !!!
Mošna

Příspěvekod Moderator » čtv 16. kvě 2013 7:27:17

Dobrý den, oběma diskutujícím, se zájmem jsme si přečetli příspěvky. Město připravuje předložit radě města novelu tržního řádu, ve které by byla ustanovení, která se pokusí vyřešit všechna rizika plynoucí z podonmího "prodeje". Konzultujeme věc s jinými městy (Vsetín, Prostějov, Havířov, atd.), kde už jsou omezení zavedena a mají tak zkušenosti i z praxe. Firmy napadají předpisy obcí u ústavního soudu, většinou úspěšně a tak se nám jeví jako nejlepší právě tato cesta.

Rád bych ale podotkl, že pokaždé, když se v městě objěví nějací prodejci a zjistíme to, třeba hláškou od občanů, okamžitě vysíláme hlídku městské policie, která prodávající osoby kontaktuje, zjistí totožnost. Někteří se tak již naučili nahlásit se rovnou. To se ale jedná o ty slušné ... Několikrát jsme také pomohli vyřídit zrušení objednaných služeb. Jednalo se o občany velmi vysokého věku, jako příklad uvedu nesmyslné pořízení vysokorychlostního internetu a dalších datových služeb pro 94 letou dámu ...

Ještě jednou děkuji za diskusi a přeji vše dobré, Miloš Navrátil, OKS
Moderator

Zpět na Podněty