Mapování vzpomínek na krajinu a život v Mníšku, Rymáně a Stř

Podněty a návrhy občanů

Mapování vzpomínek na krajinu a život v Mníšku, Rymáně a Stř

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 14. dub 2013 9:38:27

Ve spolupráci města Mníšek, několika seniorů a i dětí se pomalinku rodí projekt "Vzpomínky na venkov a neb, dokud si ještě pamatujeme".

Cílem je zaznamenat vzpomínky na krajinu okolo obcí v sídelním útvaru Mníšek pod Brdy do doby než byla krajina silně přestavěna pro zemědělskou velkovýrobu, zástavbu apod. Takže asi tak do poloviny 50 let min. století. Například místní názvy v krajině, kudy vedly polní cesty, stromořadí, meze, potůčky, kde v polích a loukách byly malé rybníčky, prameniště, co v krajině dříve běžně rostlo, létalo a běhalo a s čím se už dnes setkáváme výjimečně atd.

Další téma je propojení krajiny s občany obcí. To je například kdo kde hospodařil, jak byli lidi na práci v krajině závislí, co lidi v krajině vytvořili aby se podpořila rekreační hodnota území, omezily škody přírodními vlivy apod. Jak a kde se lidi setkávali, kde sportovali, čím se tenkrát bavili, jak se zapojovali do veřejného života.

Projekt je velmi široký. Mohou se také zaznamenat vzpomínky na jednotlivé osobnosti obcí, vzpomínky na živodovskou komunitu která v regionu žila, odboj od Rakouska -Uherska až po současnost a také na osobnosti které se v Mníšku narodili, či pro Mníšek a okolí lecos vytvořili.

Více méně - projekt nemá pevně danou strukturu, vychází z myšlenky, že v této chvíli je lepší, aby vzpomínku na krajinu zapsal žák do "linkovaného sešitu", než abychom čekali, až přijde odborník, který vše bude dělat na věděckých základech. V každé obci proto projekt může být jinak zpracován - podle možností veřejnosti, která se do projektu zapojí. Několik lidí a i odborná veřejnost mi již řekla, že z projektu může vzniknout i pěkná a zajímaví kniha o nedávném životě v té které obce.

Projekt je inspirován projekty "Zmizelí sousedé" a "Zmizelé Sudety". Ale je v mnohém jiný, protože jehou snahou je zachytit živé vzpomínky (+ fotografie a další dokumenty) na vztah mezi krajinou a životem obce.

Základním pravidlem projektu také je, že při sběru vzpomínek bychom se měli setkávat na veřejných místech. Sbírat vzpomínky v domácnostech by měli zajistit rodinní příslušníci. myšlenkou tohoto opatření je, aby projekt nebyl zneužit pro návštěvy seniorů za jinými cíly a nebo, aby třeba děti které by vzpomínky sbíraly nenarušili svoji bezpečnost. A za další, aby občané nepřišli o důležité dokumenty, cennosti apod.

Projekt se teprve rodí, kontaktní osobou je paní Landová z MěÚ. Ale předpokládáme, že postupně se vytvoří skupina lidí,která se koordinace projektu ujme a bude ho ve spolupráci s městem sama zajiš´tovat. Pro naše seniory to může být zajímavé setkávání nad svými vzpomínkami, pro děti, studenty a i dospělou mladší populaci naopak inspiracek dalším aktivitám, poznávání nedávné historie mníšku apod.

Moje otázka zní - mohly by na webu Mníšku a i zde v diskusi vzniknou kontaktní stránky, kde by se občané navzájem setkávali. Zvěřejńovali by termíny setkání, předávali
si podněty apod., a v neposlední řadě, aby bylo i místo, kam by se vzpomínky a materiály v elektronické podobě ukládaly.

Projekt zaujal oslovenou odbornou veřejnost a i několik obcí v ČR. Je jen na nás, jestli ho skutečně uvedem do života. Ale zájemce prosím, aby se do projektu aktivně zapojili i organizačně, možná i sponzorsky.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Zpět na Podněty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron