Dětské hřiště na Novém sídlišti

Podněty a návrhy občanů

Dětské hřiště na Novém sídlišti

Příspěvekod JLojin » úte 16. dub 2013 12:06:34

Dobrý den, ráda bych urgentně poprosila za všechny maminky, které navštěvují, nebo by chtěly navštěvovat se svými dětmi dětské "hřiště" na novém sídlišti, o jeho úpravu/opravu.

Hřiště jsem zdůraznila záměrně, poněvadž k bezpečné hře už jaksi moc neslouží. Vybavení je v katastrofálním stavu. Je to spíše o zranění než o nějakou zábavu dětí.

Prosím zejména o ODVOZ A VÝMĚNU PÍSKU NA PÍSKOVIŠTI, jelikož je plný kočičích a psích exkrementů, tudíž písek velmi zapáchá a neplní účel ke kterému je určen (tj. bábovky).

Téměř všechno vybavení hřiště je ztrouchnivělé, poničené a tak podobně. Pakliže se mají děti zranit nebo si přivodit nějaké nemoci typu žloutenka, pak myslím že je toto místo tím pravým, kde k podobnému přijít.

Děkuji předem za vyjádření kdy bude hřiště opraveno, případně s kým konkrétně řešit tuto věc. (p. Bednář byl upozorňován již několikrát).

Případná návštěva hygienika bude myslím velmi výživná.

Děkuji předem Jana Lojín
JLojin
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 16. dub 2013 11:53:34

Re: Dětské hřiště na Novém sídlišti

Příspěvekod PavelJeřábek » čtv 18. dub 2013 23:54:51

Dobrý den.
Než odpoví někdo z úřadu, zkuste si prostudovat http://www.szu.cz/uploads/documents/chz ... MD2007.pdf.
A také /users/files/seminar/Antoso_2010_Detska-hriste-5-11… - určitě tam najdete instituce které se zaměřují na provozní bezpečnost dětských hřišť.

Za další je třeba zjistit, zda uvedené dětské hřiště je ještě evidováno jako dětské hřiště a kdo je jeho vlastníkem. Ono již může být zrušené, ale neodstraněné. Na webu www.cuzk.cz najít kdo je vlastníkem pozemku.
U každého řádně certifikovaného dětského hřiště má být vyvěšeno kdo je vlastníkem a má tam být vyvěšen provozní řád včetne kontaktu na odpovědného pracovníka. Je to sice drobnost, ale když přijde kontrola, tak za scházející tabulku nezřídka bývá dusno. Málo kdo z místních si uvědomuje, že na hřiště mohou přijít rodiče s dětmi z jiného města a pokud dojde k nehodě, ve zmatku se nemusí cizí občan správně a rychle dobře orientovat.

Pokud si pamatuji, zakladní prohlídka dětského hřiště má být prakticky každý týden. Zpravidla ji dělají pracovníci firmy, která v daném úseku provádí údržbu zeleně, pokud to nemá obec stanoveno jinak. Potom probíhají další stupně kontrol.
Takže pokud je stav hřiště takový jaký je, a hřiště je stále evidováno jako funkční, někde v systému kontrol nastala chyba.

Dětská hřiště mají poměrně přísná bezpečnostní pravidla, ale velmi záleží na datu, kdy bylo hřiště oficiálně uvedeno do provozu. Před tímto datem (musel bych ho vyhledat - není to ted´ podstatné ale je to někdy okolo roku 2000) mohou být prvky i necertifikované, ale přesto musí být bezpečné. Bezpečnost je na dlouhá povídání - to se řešilo už v 80 letech minulého století, kdy již byly stanoveny normy pro opracování materiálů, dopadové plochy atd. Ale normami EU se vše zpřísnilo natolik, že některé obce část dětských hřišť raději zrušila. Ale pozor, dnes se opět vrací do reálu dětská hřiště s určitým prvkem nebezpečí, protože odborníci si uvědomují, že je nutné děti dle jejich věku a schopnosti vnímání a rozlišování učit zhodnotit určitá rizika. Takže se začínají objevovat například "padací stromy". To jsou stromy o určité velikosti na které děti mohou lézt. Ale pod stromy je kvalitní dopadová plocha. Nejsou to jen stromy, ale mnoho dalších prvků - není to tak dlouho co na toto téma proběhl velmí příjemný seminář, kdy představitelé nejedné obce zůstali překvapeni, co vše lze jako dětské hřiště postavit.

Pokud vám nikdo z radnice po několika urgencích neodpovídal, zkuste přímo svého zastupitele. Pokud je dětské hřiště na pozemku města a dojde k úrazu dítěte, nechtěl bych být v kůži odpovědných představitelů města. Ale pokud uslyšíte - "zatím se nic nestalo" - tak to v Mníšku není zas tak neobvyklé. Osobně jsem to slyšel když jsem podobně jako vy upozorňoval na jiný pozemek, kam si děti chodí hrát. Ale ke cti města, sice padlo pár ostrých slov, ale pozemek je (ještě nedávno byl) v základu zabezpečen.

No a poslední postřeh (asi budu za něj proklet)- co takhle městu s dětským hřištěm pomoci. Jsou drobnosti, které rodiče dětí by mohli sami udržovat (asi ne takové v jakém to hřiště dnes je). Nezlobte se na mne, ale zabezpečit pískoviště plachtou aby na něj v noci a nebo když tam nejsou děti se zvířata nechodili venčit, není zas tak obtížné. Pokud plachta je, jde jen o to, aby se shrnula před hraní a po odchodu zas natáhla. Nejde jen o žloutenku, ale mnoho cizopasníků, které mohou ve svém trusu mít kočky, psi atd.

A jestli dovolíte, zkusím něco zařídit pro všechna dětská hřiště v Mníšku. Třeba se to povede.

Pavel Jeřábek
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Dětské hřiště na Novém sídlišti

Příspěvekod MilosNavratil » pon 22. dub 2013 9:31:59

Dobrý den paní Lojín,

na opravu hřiště nastoupí naši zaměstnanci začátkem příštího týdne. V průběhu týdne je pak posílí Komwag - budou doplňovat dopadové plochy o kamínky a vyměňovat písek. Písek měníme touto dobou každý rok ve všech městských pískovištích. Pokud by zde byl nějaký problém při opravách, napište.

Ohledně krycí plachty - zde bych rád uvítal nějaký návrh nebo řešení. Město plachtu dávalo před rokem a půl a prakticky od počátku ji nikdo z uživatelů hřiště nepoužíval. Plachtu ráno rodiče nebo děti stáhli a už ji k večeru nikdo nenatáhl. Naši udržbáři ji ze začátku koncem pracovní doby natahovali. Nemělo to ale žádný význam. Rádo byla vždy "zakopaná" pod lavičkami.

Odpověď vkládám do DISKUSNÍHO FÓRA s dotazem a záměrem, zdy bychom mohli o hřišti diskutovat obsáhleji. Na diskusi se těším.

Petr Digrin, starosta
MilosNavratil
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 20. úno 2013 14:56:07

Re: Dětské hřiště na Novém sídlišti

Příspěvekod JLojin » pon 22. dub 2013 20:21:19

Děkuji mockrát pane Jerabku za vas prispevek. moc rada bych aby se s tim neco udelalo a tak si tada prectu vami zaslane podklady.
Pan starosta mi odpovedel,viz odpoved vyse,ale zatim se ve veci opravy,upravy ci ALESPON doreseni piskoviste,tj.kompletni vyhrabani stavajiciho zbytku pisku a navezeni noveho,nic noveho neudalo. O vybaveni hriste jako takoveho ani nemluvim. Vybaveni je nedostacujici a jeste ve VELMI KATASTROFALNIM STAVU. Predpokladam,ze behem tohoto tydne prace opravdu zapocnou,a paklize ne,budu urgovat dale,pripadne kontaktuji instituce,ktere muj dojem myslim stvrdi. Diky predem mestu za napravu,jelikoz dle tabule umistene u hriste je toto v jejich kompetenci.
JLojin
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 16. dub 2013 11:53:34

Re: Dětské hřiště na Novém sídlišti

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 28. dub 2013 10:36:06

Dobrý den paní Lojín.

Podobný problém s dětskými hřišti není je záležitost Mníšku, ale četných obcí i poměrně bohatých měst. A nezřídka se náprava začne řešit až po tlaku od rodičů, v tom nejhorším po úrazu dětí.
Mnoho starších spoluobčanů bezpečnostní normy na dětská hřiště považuje za s prominutím buzeraci našich a i evropských úřadů, ale skutečnost, že na hřištích skutečně dochází k úrazům dětí kdy příčinou jsou špatné konstrukce hracích prvků, jejich špatný technický stav apod., hovoří v jejich prospěch. Protože tento problém tak trochu sleduji snad od roku 1986, alespoň to co se objeví v médiích, tak smrtelné úrazy na dětských hřištích se občas stávají a to jak divokosti hraní, tak i pro špatný technický stav prvků. Úrazy typu ustřižené prsty na houpačkách, pád nahnilého prvku na dítě či rodič, zranění končetin na určitých typech kolotočů apod., sice nejsou také moc časté, ale stávají se. Jak jsem psal minule, už v minulém režimu byly normy, jak co který hrací prvek musí splňovat. A právě takové hlouposti jako úzké či široké mezery mezi prkny, úzká mezera mezi houpačkou a konstrukcí, hrubý, kamenitý povrch pod hracími prvky, kde mohly děti spadnout a hlavně jejich nerespektování, po roce 1990 poměrně rychle vedlo k přijetí evropských norem, povinností používání certifikovaných prvků a certifikace celého hřiště apovinností pravidelných kontrol. Jenže ne vždy úřady stačí vše oběhat, proto je velmi vhodné, aby občané se zřizovatelem včas spolupracovali. Není to tak dávno, co mi jeden rodič řekl - než se dohadovat s úřadem, raději si z domova vezmu hřebíky a kladívko a opravím to sám. Ale ne vždy aby to občan opravil je vhodné, respektive i možné.
Takže pokud se musí stav hřiště řešit až v diskusi na webu města, je evidentní, jak jsem minule psal, že někde v systému péče je chyba. Ale zas na druhou stranu, město i reaguje.
Minule jsem slíbil, že se o něco pokusím. Bylo mi doporučeno, abyste jako rodiči požadavek na pravidelné kontroly a zajištění přiměřeného bezpečného dětského hřiště přednesli ve veřejné diskusi na příštím zasedání zastupitelů. Tam bude požadavek zaznamenán do jednání. Je vidět, že jen oznámení referentovi úřadu bez zápisu někdy nestačí.
Všechna sranda končí ve chvíli, kdy skutečně dojde k nějaké nepříjemné události.

Pavel Jeřábek
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Dětské hřiště

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 06. bře 2016 23:52:38

Dobrý den.

K dětským hřištím a jejich zavření v březnu 2016 pro "eM" připravuji několik postřehů.

Na webu města v aktualitách jsou sliby radnice, jak se některá hřiště opraví apod. Nejsem si jist, zda sliby může dávat, když není schválen rozpočet a když zde máme rozestavěnou tělocvičnu, připravuje se Pavilon, je nevyřešená dopravní obslužnost, radnice rozšiřuje počet úředníků atd., a rozpočet není nafukovací.

Níž přikládám materiál, který jsem poslal všem zastupitelům, jako dočasné řešení vybavení dětských hřišť, než bude mít město dostatečné finanční zdroje.

Nebojte a nenechte se odradit slovy z radnice, že to nelze realizovat.

Lze - mnohé je inspirováno ze seminářů o dětských hřištím, kde byly ukázky ze Německa a dalších vyspělých zemích. A i u nás lze takové prvky realizovat, pokud je dobrá vůle. K problematice dětská hřiště jsem za posledních třicet let absolvoval několik kvalitních seminářů. Jen ze zájmu, ne pro profesní kariéru. A některé drobnosti mi dodnes v paměti utkvěly.

Pavel Jeřábek
********************************************************************************

Návrh na dočasné vybavení prostor dětských hřišť v Mníšku pod Brdy jako dočasná náhrada za odstraněné herní prvky.

Ve Stříbrné Lhotě 2.3. 2016 – lehce upraveno a doplněno 3.3.2016
Pavel Jeřábek – zastupitel za „Společně pro Mníšek“ a
Tento materiál je myšlen jako příspěvek do diskuse zastupitelů města s občany zejména Starého a Nového sídliště a Edenu.

Návrhy jsou velmi strohé – respektive, jsou jen nástřely několika myšlenek, bez znalosti aktivit Rady města MpB

Materiál je zaslán jak zastupitelům města, KpŽP, tak bude poslán k občanům, aby se co nejdříve otevřela diskuse a hledalo řešení.

• Vše vychází ze Usnesení č. 3-40/2016 Rady města MpB, kde je uvedeno pouze o rušení hřišť, ponechání několika prvků, bez informace, zda bude či nebude zahájena aktivita pro nějaké dovybavení, bezpečných, ale jednoduchých, nenákladných prvků, aby děti v okolí svého bydliště měly volnočasové „zaměstnání“.

RM souhlasí s instalací cykloturistického odpočívadla Na Pivovárce s navrženým technickým řešením dopadové plochy č. 1.
RM souhlasí s trvalým uzavřením hřiště na Starém sídlišti. Nefunkční prvky demontovat a odvést, funkční prvky přesunout do parku za Domovem pro seniory na nově vzniklé herní hřiště.
RM souhlasí s odstraněním nevyhovujících herních prvků na hřišti na Novém sídlišti a s opravou stávajících prvků, které normě vyhovují.
RM souhlasí se zahájením prací na koncepci dětských hřišť v Mníšku pod Brdy a navazujících projektů. (Koncepci připraví OSMI).
RM souhlasí s opravou hřiště U draka a objednáním oprav u firmy Simba.
RM pověřuje starostu podpisem objednávky.
PRO 5 PROTI 0 ZDRŽEL SE 0

• Projekty je možné realizovat za dobrovolného zapojení veřejnosti.

• Jakékoliv kroky by měly vycházet z diskuse s veřejností, ve společném hledání řešení a partnerství občan – město – podnikatel, respektive partnerství základu občanské společnosti.

• Tento text byl zaslán zastupitelům města dne 2.3.2016 a navrhuji, aby si ho bčané mezi sebou rozeslali a společně hledali cestu k řešení.Návrh na prvek vytvořený z přeložených klád („mikádo“) .

Prvek následně po zhotovení před uvedením do provozu musí být ověřen revizním technikem.

Prvek je velmi jednoduchý – jedná se o přeložení několika silnějších klád, které mohou připomínat „mikádo“ (rozhozené špagety). S ohledem na množství dostupného dřeva a co nejmenší bezpečnostní nároky, prvek by neměl být vyšší 60 cm (80 cm), klády musí být k sobě pevně upevněny, ostré úhly musí být zabezpečeny proti vklínění hlavy, ruky, nohy.

Zdroj dřeva:

Na Pivovárce v části u Pražské ulice je několik silnějších akátů, které projekt podaný k SFŽP předpokládal vykácet (jeden akát by tam mohl zůstat). Je tam zřejmě (dle vzpomínek) i silnější olše (okolo 30 cm na pařezu).
S ohledem na začátek března, je ještě možné stihnout povolení kácení dřeviny rostoucí mimo les a dřeviny před koncem vegetačního klidu pokácet.
Následně ve spolupráci s veřejností by akáty byly odkorněny, upraveny ostré hrany, suky apod., složeny do hracího prvku a řádně ukotveny a zabezpečeny apod. provedení je třeba promyslet – jedná se o stavební prvky, je nutné schválení. Dle složitosti prvku cena by mohla být od 5 tisíc Kč
Další zdroj – suché stromy okolo MKS, olše a další dřeviny, které budou v předjaří káceny. Vhodné jsou listnaté dřeviny, podle předpokládané životnosti na několik let, lze zvažovat i vrby.
Je škoda, že MěÚ nerespektoval návrh z řad veřejnosti, aby silné akáty, které byly vykáceny v biokoridoru na Pivovárce si neuložil pro svoji potřebu, ale podlehl vidině, že cena dřeva sníží náklady na realizaci projektu. Dnes bude město akátové dřevo draze kupovat v podobě různých prvků. Návrh na použití a odpověď představitele obce je zaznamenám v zápisu jednoho zasedání zastupitelů.

„Torzo stromu“

Jednodušší varianta předchozího návrhu, kdy jako herní prvek je použito torzo koruny stromu s kmenem. Z koruny stromu jsou ponechány jen části kosterních větví, které jsou upraveny tak, aby strom leží pevně a bezpečně na zemi, nehrozí převrácení (měl by být ukotven) a nejvyšší body konce větví musí být v takové výšce aby splňovaly norma dle charakteru dopadové plochy (trávník, písek, kačírek apod.)

„Hliněná pec“ (můžeme lavice apod. , ale v Čechách pod pecí se alespoň u mě skrývá zázemí domova)

Inspirací je Středisko ekologické výchovy Oucmanice, kde v rámci aktivit dobrovolníci postavili z jílu, slámy, pneumatik lavici s prolézačkami. http://hobby.idnes.cz/soutez-o-nejlepsi ... ahrada_bma
Nevýhoda prvku je, že za mokra jíl maže – výhoda – lehce dostupný materiál a sranda při stavbě. Pneumatiky bych raději nahradil jiným materiálem, který lze po zrušení prvku s jílem bezpečně uložit na skládku.

Ruské kuželky, kriket, kruhy a další drobné prvky, které lze vyrobit a vložit do dětských hřišť, za podmínek, které stanoví předpisy. Inspiraci lze najít na internetu – lze najít i některé staré venkovní hry, které děti spojují do kolektivu, učí je spolupracovat při hře apod. Jinými slovy – zkusit se při hrách vrátit o desítky let, kdy děti si dokázaly společně hrát na pastvině, či poli.

Vyhnul bych se proutěným domečkům s ohledem na pozdější rušení. A hlavně nebezpečí znečištění aktivitami jako je fetování apod.
Nicméně, na Pivovárce je materiálu na domečky dost.

Vše je jako podnět k zahájení dialogu – a je to jen nástřel několika drobností.

Je důlěžité, aby vše proběhlo za komunikace s veřejností, včetně plánování, jak budou dětská hřiště v dalších letech obnoveny a trvale udržovány, aby nedošlo k situaci, kdy se ruší značná část herních prvků.

*******************************************************

Dva příklady z publikace:
• Klády jako přirozený prvek pro pohybové aktivity dětí pokud splní normy pro dětský prostor jsou inspirací pro mnohé hry.
• U dětí oblíbené proutěné domečky v otevřeném veřejném prostoru jsou naopak rizikem pro zneužití drogově závislými, bezdomovci apod. Pro náš projekt to zřejmě nebude nevhodný prvek pro dětský prostor.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24


Zpět na Podněty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron