Město plné psích exkramentů :(

Podněty a návrhy občanů

Město plné psích exkramentů :(

Příspěvekod Roman » pon 30. pro 2013 11:58:52

Dobrý den. K napsání tohoto příspěvku mě přiměl pohled na mou manželku, která už poněkolikáté čistila boty naší čtyřleté dcery od psích exkramentů a její výraz totálního rozčílení, které mimochodem plně sdílím. Dcera si jenom vyběhla na hřiště mezi paneláčky na Novém sídlišti. Těžko ji říkat, ať neběhá po trávě a nebo neustále kouká pod sebe, aby nešlápla do psího lejna. Je to jako chůze v minovém poli :(
Chtěl jsem se zeptat pana starosty a zastupitelů, jaký je přístup města k problematice povětšinu zvířecím výkalům, krášlícího naše město. Věřte mi, že to není jen otázka Nového sídliště. Zkuste si prosím jenom projít cestu turisty přijíždějícího buď vlakem a nebo autobusem a mířícího Mníškem jako bránou do Brd na kostelík a dál. Pohled je opravdu tristní. Psí exkramenty kam se jenom podíváte. Chápu, že město nemůže uklízet po každém nezodpovědném pejskaři, kterých je podle počtu zanechaných hromádek velké množství, ale nějaký koncept by snad vypracováno mohlo mít. Pejska osobně nevlastníme, ale předpokládám, že město vybírá od majitelů poplatek, jak je všeobecným zvykem a stejně tak předpokládám, že tyto prostředky pak městská kasa používá na zajištění služeb obyvatel a jednou z nich by právě mohla být i úklid exkramentů. Nelze omlouvat neomalenost a omezenost majitelů psů, kteří po svém miláčkovy nedokáží uklidit, stejně tak mi ale připadá, že nejde omlouvat chybějící systém papírových souprav pro sběr psích exkramentů a na ně určených odpadkových košů. Moc rád bych Vás touto cestou poprosil o vyjádření k tomuto palčivému a podle povídání s lidmi, kteří žijí na Mníšku řadu let i dlouhodobému problému.

P.S. Připojuji link, na kterémje jenom pár fotek z krátké trasy z Nového sídliště na náměstí. Kdybych měl nafotit, každé psí lejno, které se na této trase nachází, tam mi ta procházka vezme celý den :( A kdyby město vyinkasovalo za každou neuklizenou hromádku 500 Kč a dalo ji na plat městskému strážníkovy, tak si může dovolit zaměstnat rovnou dva a ještě zbyde ...

https://www.dropbox.com/sc/pundx4ac45j9mgy/3lhBiazfaE

S pozdravem Roman Lepší

Jelikož je třicátého prosince, tak Vám všem přeji úspěšný rok 2014 :)
Roman

Re: Město plné psích exkramentů :(

Příspěvekod keyr » stř 01. led 2014 13:26:49

Dobrý den, máte "svatou pravdu", s tím je opravdu velký problém, bohužel nejen v Mníšku, nicméně boj s tímto neduhem je velmi složitý a začíná samozřejmě u každého z nás, kdo vlastní psy. Městská policie by se samozřejmě měla intenzivně tímto problémem při svých obchůzkách zabývat a řešit je, jenže ta není jistě všemocná, nějaké "psí" koše po Mníšku jsou, druhá věc je, že je vybavíte pytlíky, do druhého dne tam nejsou. Jistou možností je zajistit Komwag, aby častěji toto uklízeli, dle mého by bylo nejúčinnějším řešením vyvolat "celoměstskou" kampaň, která by zapojila občany ve spolupráci s Městem s cílem donutit majitele psů, kteří ihned neuklidí, uklidit, a to všemi dostupnými prostředky. Musím říct, že já sám jsem k tomuto již pár lidí donutil, pravda ale je, že jsem si zcela jistě udělal další "kámoše", jejich reakce a pohledy byly vyloženě "přátelské". Jenže ani já se nemohu smířit s tím, že např. louku před školou lidé se psy přejdou, protože je tam odevšad vidět a pejska "vypustí" až přímo před budovou školy, protože tam už jsou stromy a keře, navíc zrovna neposekaná tráva, tam je to běžná praxe, ráno přiběhnou děti, fakt super. Již v létě, když jsme tam dělali nějaké práce jsem zkoušel iniciovat alespoň tabulky zakazující do tohoto prostoru zeleně přímo vstup psům, a to ať na vodítku či bez něj, zatím bez úspěchu, jenže to je samozřejmě jen jeden prostor z mnoha, pravda je, že třeba dětská hřiště jsou umístěna tak, že je na ně z mnoha domů vidět, mohla by fungovat jakási "domobrana", jenže lidé si navzájem nechtějí dělat zle a okřiknout souseda, je to složité.
Možným řešením by byla úprava poplatků za psy s ještě větší diferencí zahrada / byt a tyto peníze opravdu vhodně investovat do prevence, represe a úklidu, nesmí se to ale "zvrtnout" do názoru, že za psa platím, tak ať to za ty peníze někdo uklidí. Zároveň by měly vzniknout určené plochy pro venčení se svými regulativy.
S tím je spojen i další problém, a to volné pobíhání psů, to by vydalo na další článek, samozřejmě kontakt maminky s kočárkem, kterého se drží další dítě versus pět puštěných pejsků různých ras a velikostí od skupinky klábosících pejskařů 50m od nich, bývá pro tu maminku opravdu zážitek, těžko jí ti pejskaři vysvětlí, že tito pejsci jsou hodní a nic nikomu neudělají.....
Závěrem děkuji, dobrý podnět a téma na jaro, pokusím se to nějak formulovat a poslat na projednání Radě města, můžete také, čím Vás bude víc, tím lěpe.......
Hezký rok, pokud možno bez hov..., Keyř.
keyr

Zpět na Podněty