Masivní těžba dřeva

Podněty a návrhy občanů

Masivní těžba dřeva

Příspěvekod txo » ned 15. úno 2015 23:04:48

Zdravím,

Zdá sa to len mne, že ťažba dreva na hrebeňoch začína prerastať všetky medze? MPB je nástupné miesto na Brdské prechádzky a týmto tempom z našich lesov zostane len rozbahnená fabrika na drevo. Ťaží sa v podstate všade a tým najhorším holorubným sposobom. Chápem, že nejaká ťažba je nutná, nemyslím si ale, že to musí prebiehať takto miestne aj časovo koncentrovaným sposobom. Všimol som si to už minulý rok, keď sme sa prisťahovali, ale túto zimu sa to zdá sa mi ešte zintenzívnelo.

Neviem ako fungujú regulácie využívania lesa. Má mesto na to nejaký vplyv?

Ďakujem za prípadné objasnenie
txo
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. kvě 2014 20:58:30

Re: Masivní těžba dřeva

Příspěvekod PavelJeřábek » pon 16. úno 2015 21:59:13

Lesy na Hřebenech Brd okolo roku 1930 byly napadeny bekyní mniškou a prakticky její housenky sežraly co se dalo (smrky, borovice, ...). Takže dnes na Hřebenech máme jehličnaté porosty staré okolo 90 let - pro jehličnaté dřeviny optimální věk pro těžbu. Starší jehličnaté stromy, zejména smrky jsou stále více napadeny různými hnilobami kmene, tedy kvalita dřeva se významně snižuje. Takže oddalovat těžbu také není rozumné, pokud přijmeme fakt, že těžba dřeva by měla přinést i finanční zisk na založení nových porostů. Tedy, že výsadby hospodářským lesů bychom neměli dotovat.
Tolik asi proč je obmýtní doba jehličnatých porostů 80 - 100 let (v průměru).
Nicméně na těžbu na Hřebenech je potřeba se podívat do lesního hospodářského plánu, jak je na našem polesí naplánovaná tato těžba. Pokud je těžba vyšší, než je stanoveno, není od věci se doptat na nadřízených orgánech. Například na MěÚ Černošice.
Holoseč je zatím nejekonomičtější způsob těžby - a naše lesy nad Mníškem jsou hospodářské lesy.
Když jsem okolo roku 1990 navrhoval, aby se způsob těžby v lesích nad Mníškem z holosečného změnil na výběrovou těžbu, sklidil jsem od veřejnosti i úřadů shovívaný úsměv, ze které tak nějak bylo cítit "na blázinec ještě není, ale normální už není" :lol: (výběrová těžba - laicky prořeďuje se porost na velké ploše po jednotlivých kusech, či malých plochách (kotlících) , podporuje se tím podrost /zmlazení, více věký porost, druhová pestrost, ale vše je nákladné (alespoň v českých poměrech).
Důvodem tohoto návrhu bylo především zachovat co nejvíc souvislý les na pohledové, tedy jižní straně Brd - Hřebenů okolo Mníšku. Nicméně alespoň jsem se tenkrát o změnu pokusil i když jsem věděl, že pokus je předem prohraný.Pokud nevěříte - našel by se článek s touto myšlenkou i v jednom tehdejším Zpravodaji městečka pod Skalkou
Takže jediné co lze dnes už jen udělat, podívat se, zda těžba probíhá v souladu s lesním zákonem (plánem těžby) a následně ještě se podívat, zda nové výsadby v termínu dle zákona vysazeny a zapojeny. A tam si myslím, "Lesy" moc nenachytáme, samy si to kontrolují poměrně přísně.
Ale zkusím Váš dotaz dát do komise ŽP a zastavit se na polesí. Nejste sám, kdo se na těžbu na Hřebenech ptá. Nicméně - nejsme chráněná oblast, kde by těžba byla zakázána a nebo nějak usměrňována pod běžné, u nás povolené limity mýtní těžby.
Zda se obce v jejichž katastru jsou lesní porosty ve vlastnictví státu vyslovují k lesnímu hospodářskmu plánu (LHP) nevím přesně, ale určitě ho projednávají na obci s rozšířenou působností - u nás MěÚ Černošice. Takže až se bude projednávat nový LHP, bude potřeba se více zajímat. LHP se připravuje na 10 let.
A rozježděným lesům. Kdysi se hodně těžilo v zimě, kdy byl povrch zmrzlý. Ale když nemrzne, jak dřevo vytahat. To je na velkou diskusi a taky na možnosti technologií. Nerad bych se do toho pouštěl, protože je to problém nejen našich lesů. Nicméně, příroda poměrně rychle rozježděné plochy zakryje bylinným porostem, nezřídka minerální zem rychle obsadí i nálety lesních dřevin. O tom, co technika provede s vodním režimem blízko povrchu, o rozježděných cestách - to je na další diskuse. Nicméně - i koleje plné vody jsou dnes vítaným místem pro četné druhy lorganismů lesa. Jen jich nesmí být moc.
Ještě drobnost - těžby v našich lesích (myslím ČR) probíhají na základě zjišťování přírůstů dřevní hmoty a zatím - alespoň co si pamatuji, se netěží víc, než přiroste. Nicméně každá holoseč je pro nás laiky významný zásah do našich oblíbených míst.

Pavel Jeřábek
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Masivní těžba dřeva

Příspěvekod txo » čtv 19. úno 2015 13:19:45

Ďakujem za obsiahlu odpoveď.

Ďalšia vec je, že vysádzať by sa tiež nemuseli monkultúry.. a že klimatikcky by u nás malo byť ihličnanov minimum... ale to už plačem na nesprávnom hrobe..
txo
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. kvě 2014 20:58:30

Re: Masivní těžba dřeva

Příspěvekod PavelJeřábek » čtv 19. úno 2015 21:53:08

Plně souhlasím s tím, že by na Hřebenech mělo být větší zastoupení listnáčů. Vysazuje se jich sice víc, než před desetiletími, takže zatím moc vidět nejsou. Ale přesto lesy jsou podřízeny ekonomice a jehličňany rostou rychleji. Ale to se nestalo vte´d někdy, ale už před staletími, kdy tehdejší vlastníci lesů začali místo pomalu rostoucích listnáčů (obmýtní doba + 130 let) za jehličňany (obmýtní doba + 80 let).
Zpracovávám teď nějaké materiály do projektu k územnímu plánování (je to nějaký celorepublikový projekt - (pokud chcete, pošlu vám kontakt) a jedním z mých bodů by tam mělo být pár slov o skladbě lesů v okolí Mníšku. Nečekám, že se to změní, ale alespoň se pokouším nemlčet.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Masivní těžba dřeva

Příspěvekod txo » pon 23. úno 2015 13:28:20

Poslite, pozriem sa na to rad.

Ak by bolo potreba, tak určite pozdvihnem hlas aj ja, nech je tema viac na ociach.
txo
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. kvě 2014 20:58:30


Zpět na Podněty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron